
Garbienie się to jedna z najczęściej występujących nieprawidłowości. Dziś już nie tylko u doro-słych. Obserwuje się coraz większy odsetek dzieci w wieku szkolnym, które mają problem z kręgosłupem, koordynacją ruchową, a także utrzymaniem prostej sylwetki. To wady, które niele-czone mogą pozostać na zawsze, a ich skutki odczujemy zwłaszcza w wieku starczym. Dlatego warto zwracać uwagę na naszą postawę i korygować błędy jak najszybciej.
Skąd bierze się garbienie?
W obecnych czasach wada postawy, tzw. „okrągłe plecy” powstaje na skutek siedzącego trybu ży-cia, długotrwałego spędzania czasu przed komputerem i nieprawidłowej postawy w trakcie pracy czy nauki. Może ona jednak wiązać się także z wrodzonymi zaburzeniami napięcia mięśni. Jednak wczesne zdiagnozowanie takich zaburzeń pozwala na podjęcie odpowiedniej terapii u fizjotera-peuty.
Ćwiczenia dla osób garbiących się
W stosunkowo łatwy sposób można skorygować wady postawy. Jest to praca, która wymaga wy-siłku i czasu. Jeśli systematycznie i skrupulatnie będziemy wykonywać zalecane przez lekarza czy fizjoterapeutę ćwiczenia mamy szansę na zdrowy i prosty kręgosłup. Warto zwracać na to uwagę dzieciom, które nie przykładając się do ćwiczeń mogą wyrządzić sobie krzywdę.
Do ćwiczeń polecanych dla osób garbionych się należą te wzmacniające mięśnie brzucha i grzbie-tu oraz ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej, przykładowo:
- Stanie pod ścianą, tak aby pięty, plecy i głowa jej dotykały. Należy przyciągnąć podbródek do szyi. W ten sposób ciało znajdzie się w prawidłowej, wyprostowanej pozycji. Postaraj się unieść ręce w górę ok. 10 razy.
- Rozciąganie - słynna zasada mówi o 20 minutach siedzenia i odpowiadających temu 20 sekun-dach rozciągania. Na rozciąganie powinniśmy poświęcać przynajmniej 15 minut dziennie i dbać w szczególności o miejsca, w których czujemy napięcie.
Leczenie garbienia
Masaż kręgosłupa to także jeden ze sposób na radzenie sobie z garbieniem. Technikę dobiera spe-cjalista. Pomaga rozluźnić mięśnie, odprężyć się, a także zrelaksować. Masaż należy jednak trak-tować jako wspomaganie prawidłowej postawy. Podstawa to regularne ćwiczenia zalecone przez lekarza bądź fizjoterapeutę oraz świadomość tego, co wpływa na naszą wadę. Nieprawidłowymi ustawieniami naszego ciała mogą być: cofnięcie głowy i szyi w tył, ściągnięcie łopatek i obniżenie barków oraz wciągnięcie brzucha.
Często na początku wydaje nam się, że prawidłowa postawa jest niewygodna i powoduje uczucie dyskomfortu. Lata złych praktyk sprawiają, że garbienie się staje się naszą codziennością. Kręgo-słup przyzwyczaja się, także nasze mięśnie i psychika. Wyrabianie dobrych nawyków jest proce-sem długotrwałym i wymagającym ogromnego zaangażowania. Tylko systematyczne i prawidło-wo wykonywane zestawy ćwiczeń korekcyjnych mogą sprawić, że wrócimy do prostych pleców.
Gdzie szukać pomocy? Fizjoterapeuta Nowy Targ, Zakopane, Szaflary
Zazwyczaj pierwszy wywiad przeprowadza lekarz rodzinny, który kieruje do specjalisty. Jednak jeśli widzisz, że twoja postawa wymaga natychmiastowego działania zgłoś się do najbliższego fi-zjoterapeuty. Zazwyczaj na pierwszej wizycie przeprowadzana jest ogólna rozmowa na temat ży-ciowych nawyków, badanie sylwetki, postawy. Na kolejnych wizytach specjalista pokazuje różne zestawy ćwiczeń - są one dość łatwe i przyjemne, nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Dlate-go można je wykonywać także w domu. Jeśli chcesz skorygować wadę pamiętaj o 3 najważniej-szych zasadach: przyczyna problemu, świadomość, systematyczność. To klucz do zdrowej, prostej sylwetki.