Proste plecy - ćwiczenia i zabiegi dla osób mających problem z garbieniem się.

Proste plecy - ćwiczenia i zabiegi dla osób mających problem z garbieniem się.

Garbienie się to jedna z najczęściej występujących nieprawidłowości. Dziś już nie tylko u dorosłych. Obserwuje się coraz większy odsetek dzieci w wieku szkolnym, które mają problem z kręgosłupem, koordynacją ruchową, a także utrzymaniem prostej sylwetki. To wady, które nieleczone mogą pozostać na zawsze, a ich skutki odczujemy zwłaszcza w wieku starczym. Dlatego warto zwracać uwagę na naszą postawę i korygować błędy jak najszybciej.

Skąd bierze się garbienie?

W obecnych czasach wada postawy, tzw. „okrągłe plecy” powstaje na skutek siedzącego trybu życia, długotrwałego spędzania czasu przed komputerem i nieprawidłowej postawy w trakcie pracy czy nauki. Może ona jednak wiązać się także z wrodzonymi zaburzeniami napięcia mięśni. Jednak wczesne zdiagnozowanie takich zaburzeń pozwala na podjęcie odpowiedniej terapii u fizjoterapeuty.

Ćwiczenia dla osób garbiących się

W stosunkowo łatwy sposób można skorygować wady postawy. Jest to praca, która wymaga wysiłku i czasu. Jeśli systematycznie i skrupulatnie będziemy wykonywać zalecane przez lekarza czy fizjoterapeutę ćwiczenia mamy szansę na zdrowy i prosty kręgosłup. Warto zwracać na to uwagę dzieciom, które nie przykładając się do ćwiczeń mogą wyrządzić sobie krzywdę.

Do ćwiczeń polecanych dla osób garbionych się należą te wzmacniające mięśnie brzucha i grzbietu oraz ćwiczenia rozciągające mięśnie klatki piersiowej, przykładowo:

  • Stanie pod ścianą, tak aby pięty, plecy i głowa jej dotykały. Należy przyciągnąć podbródek do szyi. W ten sposób ciało znajdzie się w prawidłowej, wyprostowanej pozycji. Postaraj się unieść ręce w górę ok. 10 razy.
  • Rozciąganie - słynna zasada mówi o 20 minutach siedzenia i odpowiadających temu 20 sekundach rozciągania. Na rozciąganie powinniśmy poświęcać przynajmniej 15 minut dziennie i dbać w szczególności o miejsca, w których czujemy napięcie.

Leczenie garbienia

Masaż kręgosłupa to także jeden ze sposób na radzenie sobie z garbieniem. Technikę dobiera specjalista. Pomaga rozluźnić mięśnie, odprężyć się, a także zrelaksować. Masaż należy jednak traktować jako wspomaganie prawidłowej postawy. Podstawa to regularne ćwiczenia zalecone przez lekarza bądź fizjoterapeutę oraz świadomość tego, co wpływa na naszą wadę. Nieprawidłowymi ustawieniami naszego ciała mogą być: cofnięcie głowy i szyi w tył, ściągnięcie łopatek i obniżenie barków oraz wciągnięcie brzucha.

Często na początku wydaje nam się, że prawidłowa postawa jest niewygodna i powoduje uczucie dyskomfortu. Lata złych praktyk sprawiają, że garbienie się staje się naszą codziennością. Kręgosłup przyzwyczaja się, także nasze mięśnie i psychika. Wyrabianie dobrych nawyków jest procesem długotrwałym i wymagającym ogromnego zaangażowania. Tylko systematyczne i prawidłowo wykonywane zestawy ćwiczeń korekcyjnych mogą sprawić, że wrócimy do prostych pleców.

Gdzie szukać pomocy? Fizjoterapeuta Nowy Targ, Zakopane, Szaflary

Zazwyczaj pierwszy wywiad przeprowadza lekarz rodzinny, który kieruje do specjalisty. Jednak jeśli widzisz, że twoja postawa wymaga natychmiastowego działania zgłoś się do najbliższego fizjoterapeuty. Zazwyczaj na pierwszej wizycie przeprowadzana jest ogólna rozmowa na temat życiowych nawyków, badanie sylwetki, postawy. Na kolejnych wizytach specjalista pokazuje różne zestawy ćwiczeń - są one dość łatwe i przyjemne, nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Dlatego można je wykonywać także w domu. Jeśli chcesz skorygować wadę pamiętaj o 3 najważniejszych zasadach: przyczyna problemu, świadomość, systematyczność. To klucz do zdrowej, prostej sylwetki.

Zadbaj o swoje zdrowie już dziś! Zapomnij o bolącym kręgosłupie i problemach z poruszeniem się. Znajdź rozwiązanie, skorzystaj z pomocy profesjonalisty. Pomogę ci na nowo odzyskać sprawność fizyczną.

  • Gabinet stacjonarny - bez dojazdu do klienta.
  • Innowacyjne metody leczenia, dobrane indywidualnie do pacjenta.
  • 20 lat doświadczenia z pacjentami o różnych problemach zdrowotnych.
  • Wiedza zdobywana podczas pracy w Klinice Ortopedii i Rehabilitacji Collegium Medicum UJ.
Kontakt ze mną

Pani Agnieszka pomogła mi zwalczyć ból kręgosłupa. Pokazała mi ćwiczenia, które mogę wykonywać w domu i czuć się lepiej. W końcu wstaję z krzesła bez uciążliwego dyskomfortu.

{IMAGE_ALT}

05-12-2020

Proste plecy - ćwiczenia i zabiegi dla osób mających problem z garbieniem się.

Garbienie się to jedna z najczęściej występujących nieprawidłowości. Dziś już nie tylko u dorosłych. Obserwuje się coraz większy odsetek dzieci w wieku szkolnym, które mają problem z kręgosłupem, koordynacją ruchową...

{IMAGE_ALT}

05-12-2020

Jak pozbyć się cellulitu? Nowość na rynku - fala uderzeniowa.

Cellulit, inaczej tzw. skórka pomarańczowa to problem, z którym mierzą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni (choć rzadziej). Występuje ono zazwyczaj na skutek: braku ruchu i siedzącego trybu życia, nadmiaru...

{IMAGE_ALT}

05-12-2020

Jak niwelować stres przy pomocy masażu? Innowacyjne techniki relaksacyjne.

Stres w XXI wieku stał się chorobą cywilizacyjną, związaną z niewłaściwym trybem życia. Natłok pracy i obowiązków domowych często wywołuje napięcia i frustracje wpływające nie tylko na naszą kondycję fizyczną...

×
Do góry